Zawody finałowe 40 Olimpiady Wiedzy Technicznej
kwiecień 21 2014
Tegoroczne zawody finałowe jubileuszowej XL Olimpiady Wiedzy Technicznej rozpoczną się 10 kwietnia w dość niecodzienny sposób.
56 zawodników, którzy w toku eliminacji szkolnych i okręgowych zostali wyłonieni spośród 8542 uczniów reprezentujących 444 szkoły ponadgimnazjalne z całego kraju, ich opiekunowie, członkowie Jury i organizatorzy wezmą udział w uroczystości nadania tytułu Doctora Honoris Causa Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach prof. dr hab. inż. Wojciechowi Radomskiemu. Prof. W. Radomski od 20 lat przewodniczy Komitetowi Głównemu OWT i jest wybitnym specjalistą w zakresie projektowania, budowy i eksploatacji mostów. Politechnika Świętokrzyska, która jest organizatorem tegorocznych zawodów finałowych OWT , postanowiła na 40-lecie Olimpiady zaprosić wszystkich jej dotychczasowych finalistów.
Olimpiada jest finansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz funduszy pozyskanych od sponsorów. Jej obecnym organizatorem jest Naczelna Organizacja Techniczna.
Zawody są rozgrywane w dwóch grupach tematycznych: mechaniczno-budowlanej i elektryczno-elektronicznej. Finały polegają na rozwiązaniu pierwszego dnia zawodów 2 spośród 3 zadań w grupie tematycznej, a drugiego dnia zawodów problemu technicznego w grupie tematycznej.
Laureatów poznamy już w sobotę, 12 kwietnia. Tegoroczna, jubileuszowa XL edycja OWT zakończy się w niedzielę 13 kwietnia uroczystym podsumowaniem, podczas którego laureaci i ich opiekunowie otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Warto dodać, że organizacji zawodów finałowych jubileuszowej, XL edycji OWT podjął się, podobnie jak przy 20-leciu Olimpiady, Świętokrzyski Komitet Okręgowy OWT. Od lat przewodniczy mu tegoroczny laureat Plebiscytu „Złoty Inżynier", prof. dr hab. inż. Stanisław Adamczak, JM Rektor Politechniki Świętokrzyskiej.
W organizację zawodów finałowych, oprócz Politechniki, zaangażowały się również władze administracyjne i samorządowe, a także podmioty gospodarcze Kielc i województwa świętokrzyskiego